Gazdaság,  Hírek

Trump 80%-os vámot javasol Kínára a kereskedelmi tárgyalások előtt

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, legújabb nyilatkozatában javasolta a Kínából származó árukra kivetett vámok csökkentését, ami egyértelmű jelzés a két legnagyobb gazdaság közötti kereskedelmi háború enyhítésére. Pénteken a közösségi médiában megosztotta, hogy az általa javasolt 80%-os vám Kínára „jónak tűnik”. Ezt a bejegyzést a két ország közötti kereskedelmi tárgyalások előtt tette, amelyek Svájcban fognak zajlani. Kína külügyi helyettes államtitkára, Hua Chunying, szintén magabiztosan nyilatkozott a közelgő találkozóról, kijelentve, hogy Peking „teljes bizalommal” van a kereskedelmi problémák kezelésében az Egyesült Államokkal.

Az elmúlt hónapokban Trump több mint 145%-os vámot vetett ki a kínai termékekre, ami jelentős zűrzavart okozott a pénzügyi piacokon és csökkentette a két ország közötti kereskedelmet. A legfrissebb hivatalos adatok szerint áprilisban Kína exportja az Egyesült Államok felé több mint 20%-kal csökkent az előző évhez képest. Ugyanakkor Kína összes exportja 8,1%-kal emelkedett, ami meghaladta a várakozásokat. A Washingtonban és Pekingben dolgozó hivatalnokok „növekvő gazdasági nyomás alatt állnak”, mondta Dan Wang, a politikai kockázatokkal foglalkozó Eurasia Group szakértője a BBC-nek. Hozzátette, hogy a két oldal közötti legutóbbi jelek arra utalnak, hogy egy tranzakcionális enyhítés lehetséges.

A tárgyalások bejelentését a szakértők fontos első lépésnek tekintik a feszültségek csökkentése felé, de figyelmeztettek arra is, hogy ez valószínűleg a hosszas tárgyalások kezdetét jelenti. Stephen Olson, egy volt amerikai kereskedelmi tárgyaló szerint a két ország közötti rendszerszintű feszültségek nem fognak hamarosan megoldódni. Bármilyen vámcsökkentés, amely a találkozó következményeként születik, „valószínűleg csekély” lesz. Az elsődleges tárgyalásokért Scott Bessent, az amerikai pénzügyminiszter, valamint He Lifeng, Kína miniszterelnök-helyettese és gazdasági felelőse felel majd. Olson kiemelte, hogy „mindenki tisztában van azzal, hogy bármely végső megállapodás aktív elköteleződést igényel mindkét elnök részéről”.

Egy másik kereskedelmi szakértő azt mondta, hogy még ha Trump új vámjait eltörlik is, a két ország között akkor is jelentős problémák maradnak fenn. Eswar Prasad, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) korábbi Kínával foglalkozó részlegének vezetője a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy „a reális cél valószínűleg az, hogy a bilaterális vámok csökkentésével próbálkozzunk, de ez még mindig magas vámkorlátokat és egyéb megszorításokat hagyna érvényben”.

Trump pénteken a közösségi médián keresztül felszólította Kínát, hogy „nyissa meg a piacát” az Egyesült Államok előtt. Kijelentette, hogy bármilyen vámcsökkentés „Scott B. kezében van”. Csütörtöki korábbi megjegyzéseiben arról beszélt, hogy várakozásai szerint „nagyon barátságos” találkozóra készülnek. A Kína és az Egyesült Államok közötti tárgyalások mindössze két nappal azután zajlanak, hogy az Egyesült Királyság lett az első ország, amely vámmegállapodást kötött a Trump-adminisztrációval. Az Egyesült Államok megegyezett abban, hogy csökkenti bizonyos brit autókra vonatkozó importadókat és engedélyez egyes acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát, cserébe új hozzáférést biztosít az amerikai marhahúshoz és egyéb exporttermékekhez.

A világ országai igyekeznek hasonló megállapodásokat kötni, mielőtt az Egyesült Államok által bevezetett magas vámok hatályba lépnének a következő hónapban. Trump áprilisban bejelentette, hogy „közönséges vámokat” alkalmaz több tucat országra, de ezt rövid időn belül 90 napra felfüggesztette, hogy lehetőséget adjon a kormányoknak a tárgyalásokra. Az Egyesült Államokban működő vállalkozások is figyelemmel kísérik a svájci eseményeket. A Wild Rye, egy női szabadtéri ruházati cég, amely Idaho államban működik, gyártási állomásokkal rendelkezik Kínában, és jelentős mértékben érintett a vámok miatt. A termékek szállításának költségei drámaian megugrottak, mondta a cég vezérigazgatója, Cassie Abel. „Van egy vásárlási megrendelésünk, amely körülbelül 700 000 dollár értékű árut tartalmaz, ami most 1,2 millió font vámot jelent, a korábbi 200 000 font helyett” – tette hozzá. Abel azt is elmondta, hogy most a vállalkozása egyes részeinek eladását fontolgatja, hogy pénzt tudjon szerezni. Az események alakulása a jövőben izgalmas fordulatokat ígér, és a figyelem Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi kapcsolatokra összpontosul.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4gkvp6438ko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük