előkészületek a sütéshez
Gasztronómia

Ezzel a két süteménnyel nem lehet tévedni

Ki ne szeretné a frissen sütött, illatozó kalácsot vagy a puha kuglófot, melyek az otthon melegségét hozzák el? Ha süteményről van szó, két klasszikus receptet emelünk most ki, melyekkel garantáltan nem lehet mellélőni. Az egyik a kakaós kalács, a másik pedig a kuglóf, mindkettőjük elkészítése egyszerű, és az eredmény mindig kifogástalan.

A kakaós kalács elkészítése magában rejti a süteménysütés örömét. Először az élesztőt cukros langyos tejben futtatjuk fel. A liszteket a sóval és a cukorral összekeverjük, majd hozzáadjuk a megkelt élesztőt, a tojást és a többi tejet, hogy jól kidagasztjuk. Az olvasztott vajat utoljára adjuk hozzá, majd szép hólyagosra dagasztjuk.

kakaós kalács a tutirecept.hu oldaláról

A tésztát két részre osztjuk, és az egyikbe kevés vízzel összekevert kakaóport dolgozunk, majd letakarva kétszeresére kelesztjük. A megkelt tésztákat két részre osztjuk, majd kalács formájúra nyújtjuk és feltekerjük. Sütőpapírral bélelt formákba tesszük, újra kelesztjük, majd felvert tojássárgájával lekenve 15 percig 180 fokon, majd további 30 percig 165 fokon sütjük. (A kakaós kalács receptet a Tutirecept.hu gyűjteményből kölcsönöztük.)

A kuglóf készítése is könnyedén megy. A tojássárgákat cukrokkal kikeverjük, majd hozzáadjuk az étolajat, a tejet és a sütőporral elkevert lisztet. A tojások fehérjét felverjük, majd óvatosan belekeverjük a tésztába. A massza kétharmadát lisztezett-vajazott kuglófformába öntjük, majd a maradék tésztába belekeverjük a kakaóport és ezt a kuglófformában lévő tésztára kanalazzuk. Előmelegített sütőben 15 percig magas, majd további 40 percig alacsonyabb hőfokon sütjük. (Ez a megbízható kuglóf recept is a Tutirecept oldaláról származik.)

kuglóf a Tutirecept gyűjteményéből

Bár ezek a sütemények könnyen elkészíthetők, néha el is lehet rontani őket

Nem kell aggódni, ha elsőre nem a legtökéletesebbek a sütik. A legtöbb hiba a pontos mennyiségek vagy az elkészítési lépések elmulasztása miatt következik be. Például, ha nem futtatjuk fel megfelelően az élesztőt, vagy ha nem kelesztjük eléggé a tésztát, a végeredmény lehet lapos és kemény. Ugyanígy, ha nem megfelelően mérjük ki a hozzávalókat, vagy ha nem alaposan keverjük össze a tésztát, az is befolyásolhatja az ízt és a textúrát.

Fontos figyelni a sütési időre és hőmérsékletre is. Ha túl hosszú ideig sütjük a süteményeket, könnyen kiszáradhatnak vagy megégnek. Ellenkező esetben, ha nem sütjük őket eléggé, akkor nyers és ragacsos maradhat a belsejük.

Azonban ne csüggedjünk, még a legjobb szakácsok is hibáznak néha. A gyakorlás és a tapasztalat segít abban, hogy egyre jobban elsajátítsuk ezeket a recepteket, és hamarosan tökéletes süteményeket sütünk majd minden alkalommal. Ne felejtsük el élvezni a sütés folyamatát és az elkészült finomságok ízét, függetlenül attól, hogy tökéletesek-e vagy sem. Az igazi élmény az otthoni sütésben és az ezzel járó közös pillanatokban rejlik.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük