Hírek,  Mindennapok

XIV. Leo pápa: Az egyház a sötét éjszakák világító fáklyája az első misén

A legújabb pápává választott Leo XIV, aki a 267. pápa és az első amerikai vezetője a katolikus egyháznak, első miséjén arra figyelmeztetett, hogy a hit hiányát „kétségbeesetten” kellene ellensúlyozni. Az új pápa, akit Robert Francis Prevostnak hívnak, szombaton szólalt meg a Vatikánban, és hangsúlyozta, hogy az emberek egyre inkább elfordulnak a hittől, helyette a technológiát, a pénzt, a sikert, a hatalmat és a gyönyört keresik. Leo XIV hangsúlyozta, hogy őt azért választották meg, hogy hűséges adminisztrátora legyen egy olyan egyháznak, amely mint „fényforrás” világítja meg a világ sötét éjszakáit.

A Vatikánban már az új pápa megválasztásának hírére is ünneplés tört ki, különösen az Egyesült Államokban és Peruban, ahol Prevost két évtizedet töltött el. Az új pápa szónoklatában kifejtette, hogy sok környezetben a keresztény hit „abszurdnak” tűnik, mivel a hatalom, a gazdagság és a technológia dominál. Ennek ellenére éppen ezekben a helyzetekben van szükség a missziós elérhetőségre. „A hit hiánya gyakran tragikus módon együtt jár az élet értelmének elvesztésével, a könyörület figyelmen kívül hagyásával, az emberi méltóság súlyos megsértésével, a család válságával és sok más sebbel, amelyek a társadalmat sújtják” – fogalmazott az olasz nyelven elmondott beszédében.

Leo XIV, aki 69 éves, fehér pápa ruhájában, arany díszítésekkel, a Sixtusi-kápolnában szólította meg a jelen lévő bíborosokat, ezt az eseményt pedig élőben közvetítette a Vatikán. A szónoklat előtt, egy nem előre megírt bevezetőben, a pápai egységre is felszólította a bíborosokat, angolos akcentussal azt mondta: „Tudom, hogy minden egyes bíborosra számíthatok, hogy velem együtt járjanak.”

A várakozások után, a korábban ismeretlen Prevost-ot csütörtök este mutatták be a világnak a Szent Péter téren. Amikor a Vatikán kéményéből fehér füst szállt fel a második szavazási napon, a téren lévő tízezrek ujjongásban törtek ki. Röviddel ezután Prevost megjelent a Szent Péter-bazilika erkélyén, és első szavaiban egy „missziós” egyház vízióját vázolta fel, amely „hidakat épít, párbeszédet folytat és mindig nyitott”. Elődje, az elhunyt Ferenc pápa szellemében a béke megteremtésére is felszólított. „Segítsenek nekünk, és egymásnak, hogy hidakat építhessünk a párbeszéden és a találkozásokon keresztül, hogy egy népként egyesüljünk, mindig békében” – mondta.

A világ vezetői azonnal gratuláltak Prevostnak a megválasztásához, és ígéretet tettek, hogy együttműködnek vele a globális problémák megoldásában, különösen a bizonytalan időkben. Donald Trump amerikai elnök „nagy megtiszteltetésnek” nevezte, hogy az Egyesült Államok első pápáját üdvözölheti. Prevost, aki korábban Chiclayo püspöke volt Peruban, csak 2023-ban lett érsek és bíboros. A bíborosokat titkos konklávé keretein belül választották meg, és úgy vélik, hogy négy szavazási forduló után került sor Prevost megválasztására, két héttel Ferenc pápa halála után.

Prevostot a progresszív Ferenc pápa szellemében látják, aki az emberi jogok és a szegények bajnokaként volt ismert, valamint karizmatikus stílusa miatt, amely a katolikus egyházat külsőbbé kívánta tenni. A Vatikán elemzői megjegyezték, hogy Ferenc pápa az utóbbi években Prevostot Rómába hozta, talán hogy potenciális utódjaként felkészítse. Az áldozatos misszionárius évtizedeken át dolgozott a szegényekkel és a marginalizáltakkal Peruban, ahol 2015-ben megszerezte a nemzetiségét.

Korábbi bíborosként Prevost kifejezte kritikáját az Egyesült Államok Trump-kormányzata alatt, beleértve az anti-migrációs politikákat is. Egy X fiók alatt, amely az ő nevére készült, februárban bírálta JD Vance alelnököt is, aki katolikus hitre tért. Vance azt mondta, hogy a keresztényeknek a családjukat, szomszédaikat, közösségüket és polgártársaikat kell szeretniük, ebben a sorrendben. Prevost erre azt írta: „JD Vance téved: Jézus nem kér tőlünk, hogy rangsoroljuk a szeretetünket mások iránt.” Most, pápaként hatalmas feladat áll előtte, hogy vezesse az egyházat a globális konfliktusok idején. A megfigyelők remélik, hogy képes lesz ellensúlyozni a világ színpadán megjelenő megosztó hangokat. Következő megjelenései, a vasárnapi Regina Coeli imán a Szent Péter-bazilikában és egy hétfői sajtótájékoztatón, szoros figyelemmel kísérik majd, hogy milyen irányba kívánja vezetni az egyházat, és milyen pápa lesz ő. Az Egyesült Királyságban élő katolikusok is reagáltak az új pápa megválasztására, a salfordi római katolikus püspök üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g3dydj3e3o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük