Egészség,  Hírek

Vadon élő csimpánzok gyógyító praktikáit rögzítették az erdőben

Uganda csimpánzai új megfigyeléseket tettek, amelyek arra utalnak, hogy az állatok képesek gyógynövények használatára, hogy kezeljék a nyílt sebeket és más sérüléseket. Az Oxfordi Egyetem tudósai, együttműködve egy helyi csapattal a Budongo-erdőben, felvételt készítettek és dokumentálták, ahogyan a csimpánzok önsegítő módszereket alkalmaznak, nemcsak magukon, hanem néha egymáson is. A kutatásuk megerősíti azt az előző évi felfedezést, miszerint a csimpánzok saját maguk gyógynövényeket keresnek és fogyasztanak, hogy egészségesek maradjanak. A tudósok több évtizedes megfigyeléseket összegyűjtve létrehoztak egy katalogust arról, hogyan használják a csimpánzok a „erdő elsősegélyt”.

A kutatók szerint a tanulmány, amely a Frontiers in Ecology and Evolution folyóiratban jelent meg, hozzájárul ahhoz a folyamatosan bővülő bizonyítékhalmazhoz, amely azt mutatja, hogy a főemlősök – beleértve a csimpánzokat, orangutánokat és gorillákat – különböző módokon alkalmazzák a természetes gyógymódokat, hogy egészségesek maradjanak a vadonban. Elodie Freymann, a kutatás vezetője elmondta, hogy „a csimpánzoknak van egy egész viselkedési repertoárja, amelyet használni tudnak, amikor betegek vagy sérültek a vadonban – hogy kezeljék magukat és fenntartsák a higiéniát.” Kifejtette, hogy „néhány közülük olyan növények használata, amelyek itt megtalálhatók.” A csimpánzok a növényeket az sebeikre kenik, vagy megrágják azokat, majd a pépesített anyagot alkalmazzák a nyílt sérülésre.

A kutatók tanulmányozták egy nagyon fiatal nőstény csimpánz felvételét, aki növényi anyagot rágcsált, majd azt alkalmazta édesanyja testén lévő sérülésre. Számos olyan esetet is találtak, amikor a csimpánzok más állatok sebeit ápolták, akikkel nem álltak rokoni kapcsolatban. Dr. Freymann különösen izgalmasnak találta ezt, mivel „ez hozzájárul annak bizonyítékához, hogy a vadon élő csimpánzok képesek az empátiára”. A kutatócsapat által tanulmányozott megfigyelések egy része a terepi állomás naplójából származik, amely a fővárostól, Kampalától északnyugatra található erdőben található. Ezek az anekdotikus bizonyítékok a 1990-es évekre nyúlnak vissza – helyi terepi dolgozók, kutatók és látogatók írták le az érdekes viselkedéseket, amelyeket megfigyeltek. A naplóban találhatók olyan történetek, amelyek levélkenést említenek a sérüléseken, valamint csimpánzok segítségét, ahogy más csimpánzoktól eltávolítják a csapdákat a végtagjaikról. Meglepően emberi higiéniás szokásokról is vannak feljegyzések: az egyik megjegyzésben leírják, hogy egy csimpánz levelekkel törölte magát a székletürítés után.

Ez a kutatócsoport már korábban azonosította azokat a növényeket, amelyeket a csimpánzok kerestek meg és ettek, amikor megsérültek. A tudósok mintákat vettek ezekből a növényekből, tesztelték őket, és felfedezték, hogy többségük antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. A csimpánzok nem az egyetlen nem emberi majmok, akik nyilvánvalóan ismerik a növények alapú gyógymódokat. Egy nemrégiben készült tanulmány azt mutatta, hogy egy vadon élő orangután rágott levélanyaggal gyógyította meg az arcán lévő sebet. A tudósok úgy vélik, hogy a vadon élő majmok viselkedésének tanulmányozása – és a csimpánzok által használt növények megértése, amikor betegek vagy sérültek – segíthet az új gyógyszerek keresésében.

„Minél többet tanulunk a csimpánzok viselkedéséről és intelligenciájáról, annál inkább úgy érzem, hogy megértjük, mennyire keveset tudunk mi, emberek a természetről” – nyilatkozta Dr. Freymann a BBC Newsnak. „Ha itt lennék ebben az erdőben étel és gyógyszer nélkül, kétlem, hogy sokáig túlélni tudnék, különösen, ha megsérülnék vagy megbetegednék.” „De a csimpánzok virágoznak itt, mert tudják, hogyan férhetnek hozzá ennek a helynek a titkaihoz, és hogyan találhatják meg mindazt, amire szükségük van a túléléshez a környezetükből.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cqj7ln85vxwo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük