Gazdaság,  Hírek

Trump és Starmer megállapodást hirdet a vámok csökkentéséről

A Downing Street legfrissebb közleménye szerint Sir Keir Starmer miniszterelnök ma bejelentést fog tenni az Egyesült Államokkal kötendő vámmegállapodásról. A miniszterelnök hivatalának szóvivője hangsúlyozta, hogy a brit vezetés mindig az ország nemzeti érdekeit tartja szem előtt, legyen szó munkavállalókról, vállalkozásokról vagy családokról. Az Egyesült Királyság kormánya már régóta keresi a lehetőséget a vámok csökkentésére, különösen miután Donald Trump elnök tavaly januárban gyakorlatilag az egész világra kiterjedő vámokat vetett ki.

Trump elnök szerdán este a közösségi médiában utalt egy megállapodásra, kijelentve, hogy közelít a bejelentéshez egy „nagy jelentőségű kereskedelmi megállapodásról” egy „magasan tisztelt ország” vonatkozásában. Április 2-án Trump drasztikus vámokat jelentett be számos kereskedelmi partner számára, ezt követően azonban bejelentett egy 90 napos szünetet a vámok bevezetésében. Az országok világszerte kapkodnak, hogy megállapodásokat kössenek Washingtonnal, mielőtt lejár a határidő.

Az Egyesült Államok jelenleg egy 10%-os globális vámot tart fenn, amely az Egyesült Királyságra is vonatkozik, ugyanakkor a hosszú távú szövetséges nem esett a Trump-adminisztráció magasabb „megtorló” vámának hatálya alá. Az Egyesült Királyság azonban 25%-os importadót is fizet az amerikai acél, alumínium és autók után. A hírek szerint Washington közel áll ahhoz, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössön Indiával és Izraellel, miközben folytatja a tárgyalásokat más országokkal, például Japánnal, Dél-Koreával és Vietnámmal. Trump célja, hogy az országok új megállapodásokat kössenek az Egyesült Államokkal, miközben radikálisan át akarja alakítani a globális kereskedelmi rendszert.

Ezen a héten az Egyesült Államok és Kína bejelentette, hogy a két ország legfelsőbb kereskedelmi tisztviselői tárgyalásokat fognak folytatni a világ két legnagyobb gazdasága közötti feszültség csökkentése érdekében. A kínai miniszterelnök helyettese, He Lifeng részt vesz a svájci tárgyalásokon, amelyekre május 9-12. között kerül sor, ahogy azt Kína külügyminisztériuma is megerősítette. Az Egyesült Államok részéről Scott Bessent pénzügyminiszter és Jamieson Greer kereskedelmi képviselő képviseli Washingtont a találkozón.

Trump elnök hivatali ideje alatt új importadókat vezetett be a kínai árukra, amelyek akár 145%-ot is elérhetnek. Peking válaszul 125%-os vámokat rendelt el egyes amerikai termékek esetében. Ez lesz az első magas szintű interakció a két ország között azóta, hogy a kínai alelnök, Han Zheng részt vett Trump beiktatásán januárban. A globális kereskedelem szakértői azonban arról számoltak be, hogy várakozásaik szerint a tárgyalások hónapokig elhúzódhatnak.

Egy különálló fejlemény, hogy az Egyesült Királyság és India a héten megállapodást kötött, amely megkönnyíti a brit cégek számára a whisky, autók és egyéb termékek Indiába történő exportját, egyúttal csökkenti az indiai ruházati és lábbeli export adóit. Az ilyen megállapodások nemcsak a kereskedelmi kapcsolatok erősítését célozzák, hanem a gazdasági növekedést is elősegítik, amely minden érintett fél számára előnyös lehet. A brit kormány folytatja a tárgyalásokat más országokkal is, hogy még kedvezőbb kereskedelmi feltételeket érjen el a brit vállalkozások számára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j22jr7n8o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük