
Történelmi női űrmisszió: a Blue Origin legénysége biztonságban visszatért a Földre
Katy Perry, a világhírű popénekesnő és öt másik nő sikeresen visszatért a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. A különleges utazás során Perry mellett ott volt Lauren Sánchez, Bezos menyasszonya, és Gayle King, a CBS műsorvezetője is. King elmondása szerint az utazás egyik fénypontja az volt, amikor Perry előadta Louis Armstrong klasszikus dalát, a „What a Wonderful World”-öt. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer magasra, a világűr nemzetközileg elismert határvonaláig emelkedett, ahol néhány pillanatnyi súlytalanságot is megtapasztalhattak.
A fedélzeten volt továbbá Aisha Bowe, egykori NASA rakétatudós, Amanda Nguyen polgári jogi aktivista és Kerianne Flynn filmes producer is. A New Shepard rakéta Texas nyugati részéről emelkedett a levegőbe, helyi idő szerint 08:30-kor (14:30 BST). A kapszula ejtőernyővel segített lágy landolással tért vissza a Földre, míg a rakéta hajtóműve is biztonságosan visszatért Texasba. A kapszulán belül hallható volt a taps és a kiáltások, ahogy a mentőcsapat megérkezett, hogy összegyűjtse őket. Jeff Bezos kinyitotta a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje a legelsőként kiszálló Lauren Sánchez-t. Könnyek között mondta: „Olyan büszke vagyok erre a csoportra, nem tudom szavakba önteni.” Hozzátette, hogy amikor kinézett az ablakon, látta a Holdat. „A Föld olyan csendesnek tűnt,” mondta, és megjegyezte, hogy ez nem az volt, amire számított. „Csendes volt, de igazán élő.”
Katy Perry is kiszállt, megcsókolta a földet, és egy százszorszépet emelt az ég felé – a lánya neve Daisy. Gayle King is térdre ereszkedett, hogy megcsókolja a földet, mondván: „Csak egy pillanatra szeretnék egyedül lenni a földdel, csak értékelni szeretném.” A legutolsóként kiszálló Kerianne Flynn az ég felé mutatott, és felkiáltott: „Elmentem a világűrbe!”
A földön egy hírességekből álló közönség figyelte a kilövést. Khloé Kardashian a megfigyelő platformról nyilatkozva elmondta: „Nem gondoltam volna, hogy ennyire érzelmes lesz, nehéz megmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok.” Oprah Winfrey is megszólalt, amikor barátnőjéről, Gayle Kingről beszélt, aki elmondta, hogy szorongó repülő. „Amikor repülünk, ő a legkisebb turbulenciánál is valakinek az ölében ül. Igazi félelme van a repüléssel kapcsolatban. És most… ez az ő félelmét legyőző kalandja,” mondta.
A repülőeszköz teljesen autonóm volt, nem voltak pilóták, és a legénység nem működtette manuálisan a járművet. Az utolsó teljes női űrutazásra több mint 60 éve került sor, amikor Valentina Tereshkova szovjet űrhajós lett az első nő, aki egyedül utazott a világűrbe a Vostok 6 fedélzetén. Azóta nem volt másik teljes női űrutazás, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek a térkutatáshoz. A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres kilövés fontos mérföldkő, amely bizonyítja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók.
Ugyanakkor néhány kritikus hangsúlyozta, hogy ez inkább turizmus, mintsem űrtudomány, és a professzionális űrhajósok tudományos kutatások céljából végzik küldetéseiket az emberiség javára. Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója a BBC Newsnak nyilatkozva elmondta: „A hírességek nem az emberiség képviselői – ők a saját indítékaik miatt utaznak a világűrbe.” A társadalmi média reakciói vegyesek voltak, a lelkesedéstől a kritikáig terjedtek. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózat tagja megemlítette, hogy sok kommentet látott, amelyek ironikusan utaltak a kalandra, például „Olyan, mint a Való Világ háziasszonyai a Marson” – mondta.
A repülés után tartott sajtótájékoztatón a nők közül kettő is reagált a küldetés kritikáira, például a költségekre vonatkozóan. Gayle King úgy érezte, hogy azok, akik kritizálják, nem igazán értik, mi történik itt. Lauren Sánchez pedig elmondta, hogy elkeseredett a kritikák miatt, és szeretné, ha a kétkedők ellátogatnának a Blue Originhez, hogy láthassák azokat a dolgozókat, akik „szívüket és lelküket” beleadják a küldetésekbe.
A Blue Origin egy magánűrkutatási vállalat, amelyet 2000-ben alapított Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította. A vállalat nem hozott nyilvánosságra teljes jegyárakat, de a hely foglalásához 150 000 dolláros (kb. 114 575 font) előleg szükséges, ami hangsúlyozza az ilyen korai repülések exkluzivitását. A Blue Origin a szuborbitális turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrát is fejleszt, beleértve újrahasználható rakétákat és holdi leszállórendszereket. A New Shepard rakéta úgy van tervezve, hogy teljesen újrahasználható legyen, a hajtómű visszatér a kilövőhelyre függőleges landolásra minden repülés után, csökkentve ezzel a költségeket.
A űrturizmus fellendülése kritikákat is kiváltott, miszerint ez túl exkluzív és környezetkárosító. A támogatók viszont azt állítják, hogy a magáncégek felgyorsítják az innovációt és hozzáférhetőbbé teszik az űrt. Brian Cox professzor a BBC-nek adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a civilizációnknak szüksége van arra, hogy túlterjedjen a bolygónkon, és a NASA és a kereskedelmi cégek közötti együttműködés pozitív lépés. Azonban a rakéta motorok égéstermékei hatással lehetnek a Föld éghajlatára és ózonrétegére. A Blue Origin weboldalán a „Boltunk védelme” címmel azt állítja, hogy a New Shepard motorjának égése során az egyetlen melléktermék a vízgőz, amelynek nincs szén-dioxid-kibocsátása. Ugyanakkor Eloise Marais, az University College London légkörkémiai és levegőminőségi professzora rámutatott, hogy a vízgőz is üvegházhatású gáz, amely nem lenne szabad az atmoszféra felső rétegeiben. A szakértők szerint minél több rakétát indítanak, annál nagyobb a kockázata az ózonréteg károsodásának.
A magas költségek miatt a űrturizmus a legtöbb ember számára elérhetetlen, és ezek a drága küldetések a többség számára megfizethetetlenek. A kritikusok, kö

