
Robotporszívók: vízszórás és macskajáték a jövőben
A tudósok új lehetőségeket fedeztek fel a robotporszívók felhasználásában, amelyeket eddig jellemzően csak a padló tisztítására használtak. A Bathi Egyetem kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy ezek az egyre népszerűbb háztartási eszközök átlagosan napi kevesebb mint két órán át működnek, míg sokkal több feladat ellátására is képesek lennének, ha megfelelő módosításokat végeznének rajtuk. A kutatók célja az volt, hogy bizonyítsák, a robotok nem csupán egyetlen feladat elvégzésére alkalmasak, hanem számos egyéb hasznos tevékenységet is el tudnak látni.
A kutatás során a tudósok egy Roomba típusú robotporszívót képeztek át, hogy négy különböző feladatot végezzen el. A javasolt feladatok között szerepelt a telefon töltése, a házi edzések segítése, sőt, még a macskákkal való játék és a növények öntözése is. Yoshiaki Shiokawa, a kutatás vezető szerzője kifejtette, hogy a robotok eddig alulhasználtak, és sokkal több lehetőség rejlik bennük, mint azt a legtöbben gondolnák. A szakember hangsúlyozta, hogy a jelenlegi robotporszívók általában egyetlen feladatot látnak el, ám a kutatás során feltárt lehetőségek arra utalnak, hogy a jövőben érdemes lenne többet várni a robotoktól.
A globális háztartási robotok piaca 2023-ban 10,3 milliárd dollárra (kb. 7,7 milliárd font) volt értékelve, és várhatóan 2028-ra 24,5 milliárd dollárra nő, ami azt jelzi, hogy ezek az eszközök egyre gyakrabban jelennek meg az emberek otthonaiban. Mégis, aki valaha is figyelte a robotporszívó működését, valószínűleg azt gondolja, hogy néhány javasolt feladat kissé túlzó, hiszen a jelenlegi modellek gyakran nehezen birkóznak meg a szőnyegek és cipőfűzők kihívásaival, miközben a legfőbb feladatukat végzik.
A Bathi Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem kutatói azonban elhatározták, hogy bizonyítják, a porszívók – és hasonló eszközök, például a fűnyírók – viszonylag egyszerűen újraprogramozhatók és módosíthatók. A kutatók 100 különböző funkciót azonosítottak, amelyeket a robotok elvileg képesek lennének ellátni, ha apróbb módosításokat végeznek rajtuk. A Roomba robotporszívó újraprogramozása során a kutatók olyan feladatokat hajtottak végre, mint a bevásárlás átszállítása az autóból a konyhába.
Shiokawa elmondta, hogy a projekt bizonyította, hogy „minimalista módosítások után egy Roomba több szerepet is betölthet a háztartásban”. Sajnálattal említette, hogy a legtöbb nap során ezek az eszközök tétlenül állnak, miközben újabb feladatokat is el tudnának látni. Megjegyezte, hogy a robotok újabb feladatokra való felkészítése bizonyos fejlesztéseket igényel, amelyeket a legtöbb robotporszívó tulajdonos valószínűleg nem tart otthon, például kocsit, sisakot és robotkart. Ennek ellenére kiemelte, hogy az embereknek reális elvárásaiknak kell lenniük a robotokkal szemben.
A kutatás társszerzője, Dr. Adwait Sharma is egyetértett ezzel, mondván, hogy az eszközök „tétlen ideje” egyedi lehetőségeket kínál a „növekvő igények kielégítésére, amelyek rugalmas robotok és integrált rendszerek létrehozásához vezetnek, amelyek zökkenőmentesen illeszkednek a mindennapi életünkbe”. A kutatás eredményei arra figyelmeztetnek, hogy a jövő robotjait nem csupán tisztításra, hanem számos más hasznos feladatra is fel lehet készíteni, így még inkább megkönnyítve mindennapjainkat.
