
Britannia készen áll az EU védelmi programjaiba való belépésért fizetni
A brit kormány kész arra, hogy jelentős összegeket fektessen be a brit cégek EU védelmi kiadási programjaiba, amelyek értéke több száz milliárd font. John Healey védelmi miniszter a BBC-nek nyilatkozva elmondta: „Készen állunk arra, hogy megfizessük a nekünk járó részesedést, de szeretnénk beleszólni a programokba, miközben megőrizzük a brit szellemi tulajdont és exportlehetőségeket.” Healey ígérete szerint a Ukrajnának nyújtott támogatásra fordított pénz háromnegyedét brit cégeknél fogják elkölteni. Az Európai Bizottság tisztviselői jelezték, hogy a brit cégek kirekeszthetők a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem „fizetnek a játékért”.
Ahogy a második világháború végét ünneplő VE Nap 80. évfordulójának képei és hangjai elhalványulnak, a világ figyelme a jövőbeli konfliktusok lehetőségére irányul. Orosz agresszió a keleti határokon és az Egyesült Államok fokozódó visszahúzódása a nyugati biztonsági garanciák nyújtásában mind a katonai szükségletek, mind a költségvetések terén újragondolásra készteti Európát. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen idén márciusban bejelentette, hogy akár 800 milliárd eurót (680 milliárd fontot) kívánnak összegyűjteni az európai védelmi rendszerek megerősítése és Ukrajna támogatása érdekében. A brit cégek ezért szeretnének az elsők között lenni, akik részesülnek ebben a pénzügyi támogatásban. A BAE Systems, a védelmi ipar óriása, már extra műszakokat vezetett be, és átalakította a beszállítói láncait, hogy alkalmazkodjon a megemelkedett kereslethez.
A BBC különleges betekintést nyert a BAE Systems washingtoni tüzérgyárába, ahol naponta több ezer 155 milliméteres lövedéket állítanak elő, amelyek iránt óriási kereslet mutatkozik Ukrajna orosz invázióval szembeni ellenállásában. A gyár jelenleg 24 órás műszakban dolgozik, és az új beszállítói láncok révén, amelyek több robbanószert és hajtóanyagot belföldről szereznek be, a gyár a walesi testvérlétesítményével együtt a következő öt évben akár 16-szorosára is növelheti termelését – mondta Steve Cardew, a BAE lőszergyártási vezetője. „Világosan látszik, hogy hosszú időszakra van szükség a készletek feltöltésére és újratermelésére” – tette hozzá. A BAE célja az, hogy növelje a lőszerek gyártási kapacitását egy munkaprogram keretében, új gépeket épít Washingtonban és egy új töltőüzemet Dél-Walesben. „Alapvetően arról van szó, hogy több gyártási kapacitást teremtünk, és hogy növeljük a beszállítói láncunk ellenálló képességét, így a robbanóanyagokat és hajtóanyagokat az Egyesült Királyságban szerezzük be, ahol nagyobb kontrollal és szuverenitással bírunk a lőszergyártás kritikus elemei felett” – hangsúlyozta.
A BAE az elmúlt öt évben 15,000 új munkavállalót vett fel, és 1 milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságban. Healey szerint a Ukrajnában szerzett tapasztalatok kedvezően hatnak majd a brit gazdaságra. „Reagálnunk kell a bizonytalan világra, de ezzel párhuzamosan erősítjük a brit üzletet. Ma már annyi időt töltök a befektetőkkel való beszélgetéssel, mint az ipari szereplőkkel” – mondta. „Amit elveszítettünk a figyelmünkből az az, hogy ha egy ország fenyegetés alatt áll, akkor a fegyveres erői csak annyira erősek, amennyire az ipar, amely mögöttük áll.” A védelem már most is 400,000 munkahelyet és 12,000 vállalatot támogat, és a védelmi kiadások növekedését a brit munkahelyek számának emelkedésével fogják mérni.
A kormány már megkezdte a védelemre fordított kiadások növelését, amely 2027-re a GDP 2.3%-ról 2.5%-ra emelkedik. A plusz 6 milliárd fontot a nemzetközi segélyezési költségvetésből fogják átcsoportosítani. Néhány védelmi szakértő azonban arra figyelmeztet, hogy a pénz nagy része valószínűleg alapinfrastruktúrák fejlesztésére fog menni új fegyverek helyett. Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományok igazgatója úgy fogalmazott: „Az első kihívás, amellyel szembesülnek, hogy több prioritás van, mint amennyi pénz valójában rendelkezésre áll.” Szerinte az elsődleges cél az, hogy a védelemben lévő hiányosságokat töltsék ki, és javítsák az alapokat, amely magában foglalja a képzésre és toborzásra, valamint a nagy infrastrukturális beruházásokra irányuló kiadásokat, még mielőtt tankokkal, repülőgépekkel és egyéb eszközökkel foglalkoznának.
Az ukrajnai háború másik tanulsága a harctér változó természete. A drónok rendkívül hatékonyakká váltak, és Ukrajna Európa legnagyobb dróngyártójává nőtte ki magát. A BAE vezetői azonban gyorsan rámutatnak, hogy egy sor felvásárlás révén ők ma már a második helyen állnak ebben a versenyben. Mint Európa legnagyobb védelmi vállalata, a BAE kiváló helyzetben van ahhoz, hogy profitáljon, ahogy Európa újra felfegyverkezik. A BAE részvényei háromszorosára nőttek azóta, hogy Oroszország 2022-ben megtámadta Ukrajnát. A háborúk költségesek – emberi és pénzügyi értelemben egyaránt. Az Egyesült Királyság államadóssága a második világháború végére a GDP 250%-ára emelkedett. De ha védelemre van szükség, a brit kormány úgy véli, hogy a részvétel előnyei megérik a befektetést.

