Hírek,  Tech-Tudomány

Az Egyesült Királyság legritkább állatfajait a füstmérgezés fenyegeti

Az Egyesült Királyság ritka és veszélyeztetett állatfajai súlyos helyzetbe kerültek az intenzív gyeptüzek következtében, amelyek az utóbbi hetekben pusztítottak az ország területén. A természetvédők figyelmeztetése szerint az ilyen tűzesetek következtében sok állatfaj, például a hiúz és a vízivó, közelebb kerül az kihaláshoz. A National Trust, egy jelentős természetvédelmi szervezet, bejelentette, hogy a Powys megyében, Abergwesyn község közelében történt tűzesetek elpusztították a helyi aranylúd költési területeit, amelyek az Egyesült Királyság egyik legszebb madarának számítanak.

Az idei év eddig 110 négyzetmérföldnyi (284 négyzetkilométeres) területet égetett fel az Egyesült Királyságban, ami nagyobb mint Birmingham területe. A BBC által megszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltóságok már közel 1,400 tüzet kezeltek az év eleje óta, és a tűzoltóságok arra kérik a lakosságot, hogy felelősségteljesen járjanak el, és jelentsenek be minden gyanús viselkedést a rendőrségnek. A National Trust képviselője, Ben McCarthy elmondta, hogy 2025 eddig a legrosszabb évnek tűnik a emberi tevékenységek által okozott tüzek szempontjából. Azt nyilatkozta, hogy „nagyon aggódunk, ez úgy néz ki, hogy a legrosszabb évünk lesz a vadon élő állatok lángok áldozatává válásában”.

A tűzesetek mögött álló okok között szerepel a rekord szárazság és a márciusi szokatlanul magas hőmérséklet, amelyek hozzájárultak a tüzek kialakulásához. 2024-ben a kevesebb tűzeset miatt több növényzet maradt, amely tápanyagot biztosított a tüzek számára. A Coed Cadw, a walesi Erdővédelmi Szövetség, bejelentette, hogy az Allt Boeth területén, Aberystwyth közelében található „pótolhatatlan” terület is érintett volt, ahol védett kékharangok is károsodtak. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, zuzmók és gombák otthona, és a trópusi esőerdőknél is fenyegetettebbnek számít.

Angliában a National Trust arról számolt be, hogy a West Yorkshire-i Marsden Moor területén több ezer újonnan ültetett fa égett le. Észak-Írország Morne hegyein pedig a gerinctelen állatok és a földön élő állatok, mint például a hüllők, „egyszerűen lángra kaptak”. McCarthy hangsúlyozta, hogy a gerinctelenek eltűnése következményekkel jár a táplálékláncban, mivel anélkül, hogy ezek az állatok jelen lennének, a madarak, amelyek táplálékául szolgálnak, szintén eltűnnek.

A természetvédelmi szervezetek, például a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) aggodalmukat fejezték ki a vízivók jövője miatt is, akik már eddig is komoly veszélyben vannak az élőhelyek elvesztése és az amerikai nyércek elől való menekülés miatt. A vízivók és más kisállatok, mint például az erdei pelék, amelyek a föld alatti járatokban élnek, ugyan túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyeik és a táplálékforrásaik elpusztulnak. Az INCC szakértője, Rob Parry szerint a vízivók „a leggyorsabban kihaló emlősök”, és figyelmeztetett arra, hogy az utolsó walesi populációjuk az upland területeken található, így a tűzesetek rendkívül károsak számukra.

A helyzet még aggasztóbb, mivel a természetvédelmi szakemberek nyomon követik a barnamedvék fészkelési párokat is, amelyek szintén súlyos veszteségeket szenvedtek el a tüzek következtében. A tűzoltóságok és a rendőrség már iskolákban is felhívják a fiatalok figyelmét az ilyen tüzek pusztító hatásaira. Az ilyen események nemcsak az állatokra, hanem a környezetre is káros hatással vannak. A tűz utáni esőzések során a megégett talajról az ott rekedt foszfátok a folyókba és patakokba mosódhatnak, rontva ezzel a vízminőséget.

A statisztikák szerint a legtöbb tűzeset szándékosan történik, de gyakran a használaton kívüli grillek vagy a kontrollált égetések is okozhatnak problémát. A helyi tűzoltóságok folyamatosan küzdenek a tűzesetek ellen, és az emberek felelősségteljes viselkedésére és tudatosságára van szükség ahhoz, hogy megakadályozzuk a jövőbeli károkat. Az Egyesült Királyság természetvédelmi helyzete rendkívül aggasztó, és a tűzoltóságok, valamint a természetvédelmi szervezetek folyamatosan dolgoznak azon, hogy felhívják a figyelmet a tűzesetek megelőzésének fontosságára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2dej3x9432o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük