AfD: A szövetségi alkotmányvédelmi hivatal csendes megállapodást kötött a szélsőjobboldali jelző ellen
A német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) bejelentette, hogy a Alternatíva Németországért (AfD) pártot a bírósági döntés meghozataláig nem tekinti nyilvánosan megerősített szélsőjobboldali törekvésnek. A német belső hírszerző ügynökség ma kiadott nyilatkozatában a párttal folytatott jogi vita keretein belül megadta a visszatartási ígéretet.
A bíróság szóvivője megerősítette, hogy a hivatal elküldte az ehhez kapcsolódó írásos anyagot. A BfV úgy nyilatkozott, hogy „a folyamatban lévő eljárásra és a bíróság iránti tiszteletre való tekintettel” nem kíván nyilvánosan véleményt formálni az ügyben.
Bírósági eljárások és korábbi esetek
Ez nem az első alkalom, hogy az alkotmányvédelmi hivatal hasonló ígéretet tett. 2021 januárjában a BfV szintén visszatartotta magát a nyilvános megszólalásoktól, miután az AfD a párt korábbi „gyanús eset” minősítése ellen pert indított. Az akkor benyújtott keresetet a párt két szinten is elutasították, és a Münsteri Felső Közigazgatási Bíróság döntése még nem jogerős.
A mostani visszatartási ígéret nem csupán nyilvános megszólalásokra vonatkozik, hanem azt is jelenti, hogy a BfV a pártot a bírósági ítélet megszületéséig nem figyelheti meg szélsőjobboldali törekvések szempontjából. A pártot azonban továbbra is „gyanús esetként” figyelhetik, ami azt jelenti, hogy az ehhez szükséges hírszerzési eszközök alkalmazásának küszöbe magasabb, de a megfigyelés folytatása engedélyezett.
Politikai következmények
A BfV döntései és a jogi eljárások a német politikai tájat is befolyásolják, különösen az AfD számára, amely az utóbbi években jelentős politikai támogatásra tett szert. A párt támogatói és ellenzői egyaránt figyelemmel kísérik az ilyen jogi ügyeket, amelyek alapvetően hatással vannak a párt hírnevére és politikai jövőjére.
Az, hogy a BfV nem tekinti a pártot szélsőjobboldali törekvésnek, jelentős lépés lehet az AfD számára, mivel ez hozzájárulhat a párt legitimációjának erősítéséhez a politikai diskurzusban. Ugyanakkor a „gyanús eset” minősítése továbbra is árnyékot vet a pártra, és kérdéseket vet fel a jövőbeni politikai stratégiájukról és a közvéleményhez való viszonyukról.

