
A Wikipedia jogi útra tereli a hibás online biztonsági szabályokat
A Wikipedia, az ingyenes online enciklopédia fenntartója, a Wikimedia Alapítvány jogi lépéseket indított az új Online Biztonsági Törvény (OSA) szabályozása ellen, amely szerintük veszélyeztetheti önkéntes szerkesztőik biztonságát és képességüket a káros tartalmak kiszűrésére. Az alapítvány jogi képviselője, Phil Bradley-Schmieg elmondta, hogy „sajnálatos, hogy most meg kell védenünk a Wikipedia önkénteseinek magánéletét és biztonságát a hibás jogszabályoktól”. A brit kormány elmondta, hogy elkötelezett a törvény végrehajtása mellett, de a folyamatban lévő jogi ügyekről nem kívánt nyilatkozni. Úgy vélik, hogy ez az első jogi felülvizsgálat, amely a új online biztonsági törvények ellen irányul, még ha csak egy szűk részét is célozza meg, de szakértők szerint nem ez lesz az utolsó.
Az Online Biztonsági Törvény célja, hogy különböző platformokat kategorizáljon a felhasználók számának és a felajánlott szolgáltatások alapján. Az „1. kategóriába” sorolt oldalak, amelyek a legmagasabb szintű kötelezettségekkel bírnak, különösebb feladatokat kapnak a felhasználók védelme érdekében. Azokat az oldalakat, amelyek lehetővé teszik, hogy több millió brit felhasználó interakcióba lépjen egymással és tartalmakat osszon meg, nagyobb valószínűséggel sorolják az 1. kategóriába. Eredetileg ezeket a szabályokat olyan szolgáltatásokra tervezték, ahol a brit felhasználók a legnagyobb eséllyel találkozhatnak káros tartalmakkal, de a Wikipedia attól tart, hogy a definíciók annyira homályosak, hogy „jelentős kockázatot” jelentenek a számára az 1. kategóriába való bekerülés szempontjából.
Ha ez bekövetkezne, az komoly következményekkel járna az önkéntesek számára, akik cikkeket írnak és szerkesztenek. Az alapítvány kiemelte, hogy az új kötelezettségek értelmében a Wikipedia-nak az önkéntesek személyazonosságát kellene ellenőriznie, ami adatvédelmi incidensekhez, zaklatásokhoz, indokolatlan perekhez vagy akár autoriter rezsimek általi letartóztatásokhoz vezethet. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális képviseletéért felelős alelnöke hangsúlyozta, hogy az önkéntesek biztonságának megkérdőjelezése azt eredményezheti, hogy az emberek elkerülik a Wikipedia-n való hozzájárulást, különösen a vitatott témákban, ami végső soron csökkenti az enciklopédia minőségét és hasznosságát.
A Wikimedia Alapítvány hangsúlyozta, hogy nem a törvény általános megkérdőjelezésére törekszik, hanem a „Kategorizálási Szabályozások” egyes részeinek kihívására, amelyek meghatározzák, hogy az Ofcom, mint szabályozó hatóság, hogyan dönt arról, hogy mely weboldalaknak kell követniük a legszigorúbb kötelezettségeket. Az alapítvány érvelése szerint a jelenlegi definíciók nemcsak, hogy helytelenül vonhatják be a Wikipedia-t, hanem figyelmen kívül hagyhatják azokat a platformokat is, amelyeknek valóban szigorúbb szabályoknak kellene megfelelniük.
Phil Bradley-Schmieg egy blogbejegyzésében kiemelte, hogy a szabályozások nemcsak a Wikipedia-hoz hasonló alacsony kockázatú „elütő” szolgáltatások túlregulációját kockáztatják, hanem sok olyan szolgáltatást is, amelyek valódi társadalmi aggályokat keltenek, például nőgyűlölő gyűlöletoldalakat. Az alapítvány szerint az önkénteseik már most is hatékonyan tartják távol a káros tartalmakat a platformtól.
A jogi szakértők, mint például Ben Packer, arra figyelmeztetnek, hogy a Wikimedia Alapítványnak nehéz dolga lesz meggyőzni a bíróságot arról, hogy a Szabályozó Hatóság jogtalanul járt el a szabályozások kidolgozása során. „Általában nehéz sikeresen megdönteni a szabályozásokkal kapcsolatos jogi felülvizsgálatokat” – mondta Packer, utalva arra, hogy a Wikimedia Alapítvány a Szabályozó Hatóság ajánlására kidolgozott szabályozásokat támadja, miután azok kutatásokat és konzultációkat végeztek arról, hogy hol kellene beállítani ezeket a küszöböket. Az Ofcom eddig még nem kategorizált szolgáltatásokat, de már kért információt számos weboldaltól, köztük a Wikipediától, és várják a válaszokat. Az Ofcom egy nyilatkozatában megjegyezte, hogy észlelték a Wikimedia Alapítvány döntését a kategorizálási szabályozásokkal szembeni kihívásra.

