Hírek,  Tech-Tudomány

A kormány nem veszi komolyan a klímaváltozást – tanácsadók figyelmeztetnek

A brit kormány az utóbbi időszakban meglehetősen csekély előrelépést mutatott a világot egyre inkább fenyegető klímaváltozás hatásainak kezelésében, állítja az ország független klímaszabályozó testülete, a Climate Change Committee (CCC). A testület legújabb, éles kritikát megfogalmazó jelentésében hangsúlyozza, hogy a kormányzati intézkedések vagy túl lassúak, vagy teljesen megakadtak, esetleg éppen a helyes irány ellenkezőjébe mutatnak. A jelentés figyelmeztet arra, hogy ha a helyzet nem javul, az Egyesült Királyság súlyos gazdasági és egészségügyi következményekkel nézhet szembe a jövő évtizedekben.

A kormány válaszában a árvízvédelmi beruházásokra hivatkozott, ugyanakkor elismerte, hogy még sok munka vár rájuk. Emma Hardy, az árvízvédelemért felelős miniszter a BBC Newsnak nyilatkozva kiemelte, hogy a klímaváltozásra való felkészülés az egyik legfontosabb elköteleződésük. „Összesen 2,65 milliárd fontot fektetünk az árvízvédelmi rendszerek korszerűsítésébe, karbantartásába és új építésébe. De természetesen tudjuk, hogy még sok tennivaló van” – mondta Hardy.

A klímaváltozás által táplált szélsőséges időjárási események, mint például a 2022 júliusi 40 Celsius-fokos hőség, vagy Anglia legcsapadékosabb 18 hónapja 2022 októbere és 2024 márciusa között, egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak. A CCC szerint a megfelelő előkészületek segíthetnek a károk mérséklésében és a lakosság ellenállóbbá tételében, de jelenlegi tempójuk nem elegendő. „A klímaváltozás hatásai gyorsabban és intenzívebben jelentkeznek, de a kormány nem tűnik úgy, hogy komolyan venné ezt a problémát” – nyilatkozta Baroness Brown, a CCC alkalmazkodási bizottságának elnöke. Hozzátette, hogy a kormány választási programja ígéretei között szerepelt a reziliencia kérdésének kezelése, ám eddig semmi érdemleges lépés nem történt.

A jelentés 46 értékelt terület közül egyet sem talált, amely „jó” előrehaladást mutatott volna a klímaváltozásra való alkalmazkodás terén. Mindössze három terület rendelkezett „jó” tervekkel és politikákkal a jövőre nézve, és ezek is nagyrészt megegyeznek a CCC 2023-as jelentésében szereplőkkel. Az egészségügy az egyik legrosszabbul felkészült terület, a CCC rámutatott a szélsőséges hőmérséklethez kapcsolódó halálozások növekvő számára, valamint arra, hogy a kórházak is kiszolgáltatottak a forró időjárásnak. Baroness Brown említette a londoni Guy’s és St Thomas kórház esetét, ahol a 2022 júliusi szélsőséges hőség idején az adatközpontok meghibásodása miatt nem tudták működtetni az időpontfoglaló rendszert, ami súlyos problémákat okozott az egészségügyi ellátásban.

A jelentés alapján a folyók és a part menti árvíz ellenállásának biztosítására vonatkozó tervek és politikák is romlottak, ami különösen aggasztó. A Worcestershire-i Tenbury Wells ősi városa például az elmúlt négy évben többször is elárasztásra került, legutóbb 2024 novemberében. Polly Pearce, egy jótékonysági bolt vezetője így emlékszik vissza a történtekre: „Olyan gyorsan érkezett, mint egy szökőár. A víz a falig feljött, elvesztettük az összes karácsonyi készletünket.” A főutcát üres boltok sokasága díszíti, amelyek közül sokan a folyamatos árvíz okozta költségek miatt zártak be. A boltvezetők arról számoltak be, hogy a biztosítótársaságok vagy nem biztosítják az ingatlanjaikat, vagy annyira megemelték a díjakat, hogy azt már nem tudják megfizetni.

A környezetvédelmi ügynökség jelezte, hogy nem tudja finanszírozni a város árvízvédelmi intézkedéseinek 25-30 millió fontnál is nagyobb költségét. A kormány ugyanakkor elkötelezett az ott élők segítése iránt, és közölte, hogy a nyáron megkezdődik az ingatlanok árvízellenállóságának javítása. A CCC azonban megjegyzi, hogy a klímaváltozásra való alkalmazkodás más területeken is mutat előrelépést, például a vállalkozások és pénzügyi intézmények kockázatainak azonosítására irányuló tervek esetében.

A legfontosabb kérdés azonban a költségek körül forog. A klímaváltozásra való felkészülés halogatása a költségek csökkentése érdekében óriási tévedés lenne, ami hosszú távon még nagyobb gazdasági károkat okozhat. Baroness Brown hangsúlyozta, hogy „nagyon aggódunk a költségvetési felülvizsgálatuk miatt”, ami a bizottság részéről szokatlanul erős felszólítás volt. „Ez nem holnapi probléma; ez már a mai nap problémája. Ha ma nem foglalkozunk vele, holnapra katasztrófává válik.” A BBC által közzétett információk szerint a Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériumban mindössze 18 alkalmazott dolgozik teljes munkaidőben a klímaváltozásra való alkalmazkodás területén, ami a mintegy 6600 fős teljes munkaidős személyzet 0,3%-át jelenti. A Defra azonban jelezte, hogy ezek egy része részidőben is foglalkozik a klímaváltozással, és a számok nem tartalmazzák azokat, akik más kormányzati területeken dolgoznak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvgpey03pnno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük