
Csapás a megújuló energia terjedésének: egy jelentős szélerőmű projekt elvetése
A dán Orsted energetikai vállalat bejelentése jelentős csapást mért az Egyesült Királyság kormányának tiszta energia ambícióira, miután lemondta a Hornsea 4 nevű hatalmas szélerőmű-építési terveit az East Yorkshire partjainál. Az eredetileg tervezett projekt a világ egyik legnagyobb tengeri szélerőműve lett volna, amelynek potenciális kapacitása 2,4 GW lett volna – ez elegendő energiát biztosított volna több mint egymillió háztartás számára. Az Orsted közleménye szerint a projekt már nem volt gazdaságilag életképes, annak ellenére, hogy korábban 15 éves szerződést írt alá az Egyesült Királyság kormányával, amely garantálta az energia értékesítését egy előre meghatározott áron.
Az Egyesült Királyság tengeri szélerőmű szektora az utóbbi években egyre növekvő költségekkel küzd, amit a kormány is elismert. A Energia Biztonságáért és Zöld Energiaért Felelős Minisztérium (DESNZ) egy szóvivője hangsúlyozta, hogy tisztában vannak a globálisan magas infláció és az ellátási lánc korlátok iparban gyakorolt hatásaival Európa-szerte. Ez a második eset, hogy egy fejlesztő visszalépett egy jelentős tengeri projekttől; a svéd Vattenfall cég 2023 júliusában leállította egy 1,4 GW kapacitású szélerőmű fejlesztését Norfolk partjainál, szintén a költségek emelkedése miatt. Ezt a projektet később a német RWE energiacég vásárolta meg, amely azt ígérte, hogy végigviszi a fejlesztést.
A tengeri fejlesztők által tapasztalt nehézségek fontos kérdéseket vetnek fel a kormány tiszta energia céljainak megvalósíthatóságával kapcsolatban, amely szerint 2030-ra az ország energiájának 95%-át megújuló forrásokból kellene biztosítani. Jelenleg a brit energiaellátás több mint fele szél-, nap-, atom- és biomassza forrásokból származik. Az Egyesült Királyság kormányának célja, hogy ezt az arányt 2030-ra 95%-ra emelje. Ehhez a tengeri szélerőmű kapacitását meg kellene háromszorozni, és a nap- és szárazföldi szélerőművek számát is meg kellene duplázni. Az Aurora Energy becslései szerint a kormány számára sürgős szükség van az elektromos hálózat jelentős korszerűsítésére, beleértve 620 mérföld új vezeték építését, valamint alállomásokat és egyéb berendezéseket.
A helyi közösségek egyre inkább tiltakoznak a nagyobb energia-infrastruktúrák telepítése ellen a lakóhelyük közelében. Néhány iparági szakértő, valamint a Konzervatív és Reformpártok képviselői is úgy vélik, hogy a 2030-as célkitűzés elérhetetlen. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem közgazdasági politikai professzora már régóta azt állítja, hogy az infrastruktúra időkereten belüli kiépítése szinte lehetetlen feladat. Figyelmeztetett, hogy „ha nem teljesítik a nagyon rövid távú célokat, az maximalizálja a megvalósítás költségeit”.
Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél elérése „nagyon nehéz” lesz, de hangsúlyozta, hogy „Herkulesi erőfeszítéssel” megvalósítható. Ed Miliband energiaügyi miniszter elismerte, hogy a terv ambiciózus és vitatott, de hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a számlák csökkentése, a klímaválság kezelése és az energiaellátás biztosítása érdekében. A kormány azt is bejelentette, hogy együtt kíván működni az Orsteddel a Hornsea 4 projekt „újraindításában”, és továbbra is hisz az tiszta energia célkitűzésének elérhetőségében.
A kormány szóvivője hangsúlyozta, hogy „erős projektportfolióval rendelkeznek a tiszta energia 2030-as megvalósításához”, és hogy a küldetésorientált megközelítésük lehetővé teszi számukra, hogy navigáljanak a globális nyomások és az egyéni kereskedelmi döntések között. Ezen kívül a JAFA napenergiaprojekt fejlesztői üdvözölték a hálózati csatlakozások gyorsítására tett terveket. Az Osney Lock létesítmény évente átlagosan 60 háztartás számára elegendő elektromos energiát termel.
Skóciában az embereknek azt tanácsolták, hogy takarékosan használják a vízkészleteket, mivel az idei év eddigi legszárazabb időszaka 1964 óta. A hírek között szerepel, hogy Abi Daré £10,000 díjat nyert második regényéért, amelynek címe: „And So I Roar”.

