
Starmer reakciója a Trump-féle vámokra: lassítás és gyorsítás egyben
A brit politikai életben sok izgalmas esemény zajlik, különösen a közelmúltban bejelentett amerikai vámok hatására. Sir Keir Starmer miniszterelnök a saját lakásából figyelte a helyzet alakulását, míg Rachel Reeves pénzügyminiszter a saját dolgozószobájából követte az eseményeket. Jonathan Reynolds üzleti miniszter pedig, pizza társaságában, az Old Admiralty Arch irodájából tekintette meg Donald Trump bejelentését, amely a vámok emeléséről szólt. Ez a helyszín egykor a Brit Haditengerészet kereskedelmi védelmét irányította, de a mai brit politikai vezetők ereje már messze elmarad a régmúlt hatalmától.
Jelenleg a brit kormány aggasztóan figyeli az Egyesült Államok és Kína közötti feszültségeket, miközben a pénzügyi piacok is jelentős visszaesést szenvedtek el. A miniszterek, akik a világ történelmének fontos pillanataiban élnek, elismerik, hogy a helyzet komoly következményekkel járhat. Trump 10%-os vámot vezetett be minden országra, így az Egyesült Királyságra is, míg Kína válaszul újabb vámokat alkalmazott. A brit kormány most azon munkálkodik, hogy minimalizálja a károkat, esetleg egy megállapodás révén az Egyesült Államokkal, és kihasználja a kialakuló lehetőségeket.
A miniszterelnök a Chequers nevű vidéki rezidenciáján dolgozik, miközben telefonon próbál kapcsolatot teremteni az amerikai tárgyalókkal. Az eddigi hívások, amelyek valóban számítanak, azonban még nem érkeztek meg. Trump korábban már említette egy lehetséges kereskedelmi megállapodás lehetőségét, amely mentesíthetné az Egyesült Királyságot egyes vámok alól, de azóta a tárgyalások jelentősen lelassultak. A brit kormány reményei most abban állnak, hogy az új vámok világában a Fehér Ház képes lesz időt találni egy megállapodás előmozdítására.
A kormány forrásai szerint a következő lépés a Fehér Ház kezében van, de a jelenlegi zűrzavarban a brit kormány nem tudja, mikor érkezik a visszajelzés. Az aggodalmak között szerepel, hogy a gazdasági megállapodás egyoldalú lehet, hiszen a brit kormány nem szeretne az amerikai politikai játszmák áldozatává válni. Az eddigi tárgyalások során felmerült az elektromos járművekre vonatkozó szabályok lazítása, a technológiai cégek adózásának módosítása, valamint az online biztonsági szabályok áttekintése, de ezek a javaslatok nem találtak egyetértésre.
A brit kormány reakciója a vámok bevezetésére meglehetősen visszafogott, mivel a minisztériumok nem sietnek saját vámok bevezetésével. A kormány tisztában van azzal, hogy a választókerületekben sok munkahely függ az ilyen döntésektől, és ezért nem kívánják felgyorsítani a saját vámpolitikájukat. A kabinet tagjai között egyetértés van abban, hogy a jelenlegi helyzetben a legjobb stratégia a várakozás, és hogy a vállalkozások véleményét is figyelembe kell venni.
A brit kormány eddig titkos bizottságokat alakított, hogy felkészüljön Trump vámainak bevezetésére, de most, hogy ezek már életbe léptek, a válaszuk inkább a passzivitás. A miniszterek egy része úgy érzi, hogy a gazdasági megállapodásra tett próbálkozások nem hozták meg a várt eredményeket, hiszen a kormány eleinte azt hitte, hogy a brit gazdaság mentesül a vámok alól. A helyzet mostanra annyira bonyolulttá vált, hogy a kormány nem tudja, miként reagáljon a következő lépésekre.
Miközben a miniszterelnök telefonál, a kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy a meglévő terveiket gyorsabb ütemben valósítsák meg. A kormány célja, hogy a globális zűrzavarokat kihasználva felgyorsítsa a szükséges reformokat és beruházásokat. A pénzügyminiszter, Rachel Reeves, a márciusi költségvetésből származó összegek előrehozatalát is fontolgatja, hogy a kormányzati szervek mihamarabb nyilvánosságra hozhassák a terveiket.
A brit kormány jelenleg keresztúton áll, hiszen a világ kereskedelmi egyensúlya változóban van, és a politikai döntések most kulcsszerepet játszanak abban, hogy a Brexit utáni brit gazdaság merre haladjon. Az eddigi intézkedések és a jövőbeli tervek egyaránt befolyásolják az Egyesült Királyság nemzetközi pozícióját, és most a kormány feladata, hogy a nehéz helyzetből a lehető legjobban jöjjön ki. Mindezek mellett a brit kormány tisztában van azzal, hogy a történelem jelenlegi szakasza meghatározó lehet a jövő számára, ezért minden lépésüket alaposan átgondolják.

