Hírek,  Mindennapok

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most a föld alá húzódott

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előkészítik a plakátjaikat, előkeresik a híres narancssárga mellényeiket, és feltöltik a hangosítóikat, egy olyan rutint követve, amelyet már sokszor megéltek. Csak három évnyi levesek dobálása, kukoricakeményítő festék fröcskölése és utak blokkolása után a klímaaktivisták csoportja az ország egyik legkevésbé kedvelt kampányoló szervezetévé vált. A szombati tüntetésre várhatóan több száz aktivista gyűlik össze London belvárosában. Azonban, bár a látszat ezt sugallja, a JSO mostani megmozdulása nagyon különbözik az eddigiektől. Egyrészt a tüntetés létezése nem titok. Másrészt valószínűtlen, hogy az eddigi tömeges zavargások ismétlődnének. Valójában ez a csoport utolsó demonstrációja. A JSO saját szavaival élve „felakasztja a fényvisszaverő mellényt”, és befejezi a polgári engedetlenség kampányát. A csoport hivatalos álláspontja szerint megnyerték a harcukat, mivel a követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázengedélyek, mostantól kormányzati politika. A JSO tagjai azonban magánbeszélgetéseikben elismerik, hogy a zavaró tüntetésekre bevezetett szigorú új hatáskörök szinte lehetetlenné tették a hasonló csoportok működését.

Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója elmondta, hogy a szombati megmozdulás „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, annyira megbíztunk egymásban,” mondta. A csoport nem az egyetlen, aki örülni fog. Sok ezer autós, akiknek az útját elzárták, a nagyszerű festmények elleni támadások miatt felháborodott művészetkedvelők, valamint a sport- és színházrajongók, akiknek az eseményeit megzavarták, szintén örömmel látják a JSO eltűnését. A rendőrség sem bánkódik, hiszen a JSO tüntetéseinek biztosítása rengeteg rendőri órát és milliós költségeket emésztett fel. 2023-ban a Met Police szerint a csoport demonstrációi közel 20 millió fontba kerültek.

A JSO megszűnése azonban komoly kérdéseket vet fel, például, hogy ez valóban a zavaró klímaaktivizmus végét jelenti-e az Egyesült Királyságban, vagy hogy a föld alá kényszerített csoportok új, még zavaróbb vagy kaotikusabb akciókat indíthatnak. Továbbá egy stratégiai kérdés is felmerül: a JSO modellszerű működése, amely kis csoportok elkötelezett aktivistáit jelentette, akik célzott, maximum zavaró vagy közfelháborodást kiváltó akciókat hajtottak végre, a jövőben már nem fenntartható.

A JSO akcióinak belső szabályai szerint az akcióknak erőszakmenteseknek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelniük kellett a tetteikért – várniuk kellett, hogy letartóztassák őket. A rendőrség, amelyet a közvélemény haragja és a ellenséges médiafigyelem ösztönzött, több hatáskört követelt a „környezetvédelmi őrültek” megfékezésére. A legnagyobb változást a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetőeljárási és Bírósági Törvény hozta, amely a „szándékosan vagy gondatlanul közönséges zavart okozni” bűncselekménnyé nyilvánította. Az új jogszabályok értelmében a jogsértések listája, amely magában foglalja a „súlyos distresszt, súlyos irritációt, súlyos kellemetlenséget vagy jelentős kényelmetlenséget” is, most már súlyos bűncselekménynek minősülhetett.

Mindezek a változások a JSO működését gyökeresen átalakították. Az aktivisták egy része úgy érzi, hogy ideje elvetni a felelősségvállalás régi elvét – megvalósítanak zavaró akciókat, de nem maradnak, hogy letartóztassák őket. Az elmúlt évben egy Shut the System (STS) nevű csoport számos bűncselekményt követett el pénzügyi és biztosítótársaságok irodái ellen: betörték az ablakokat, festéket fröcsköltek, és januárban optikai kommunikációs kábeleket támadtak meg. Az aktivisták úgy vélik, hogy a hagyományos, felelősségteljes tüntetések már nem életképesek, mivel egyetlen akció után évekig tartó börtönbüntetések várhatják őket.

A JSO végének híre mélyen megosztja a klímaaktivista közösséget, sokan örülnek a csoport eltűnésének, míg mások aggódnak a jövőbeli akciók formái miatt. A klímafenyegetés iránti közvetlen aggodalom rendkívül fontos, de a jövőbeli akcióknak talán más, új módszereket kell találniuk, hogy valódi változást érjenek el. Az aktivisták számára a legnagyobb kihívás abban rejlik, hogy hogyan tudják fenntartani a nyomást a kormányokon anélkül, hogy a közvélemény ellenséges reakcióját provokálnák. Az új formák keresése és a demokratikus eszközök kihasználása talán a legjobb megoldás a jövőbeni klímatüntetéseknél.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük