
Örményország szilícium-völgyet épít a Kaukázusban
Örményországban a technológiai oktatás már fiatalon kezdetét veszi, ami figyelemre méltó példája a modern oktatási kezdeményezéseknek. Jereván külvárosában, egy tipikus háromemeletes állami iskola tantermében a kilencéves Slavik büszkén mutatja be találmányát: egy dobozt három LED lámpával. „Már tudja, hogyan kell irányítani, és ismeri a programozási nyelvet is. A kódot ő írta” – mondja Maria, a 21 éves technológiai edző, aki a csoportot vezeti. Mellette a 14 éves Eric és Narek egy okos üvegház modellt mutatnak be, amely automatikusan figyeli a hőmérsékletet és szabályozza a ventilátorokat egy mobilalkalmazáson keresztül. A többi gyermek lelkesen mutatja be saját találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okosotthon projekteket.
A tizenegy éves Arakel éppen egy kartonból készült házmodelljét tartja, amelyen egy visszahúzható ruhaszárító van. „Megkönnyítettem édesanyám munkáját, az eszköz egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor,” mondja. „Amikor esik az eső, a szárító a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazon maradjanak.” Ezek a fiatal feltalálók mérnöki laboratóriumi órákra járnak, ahol programozást, robotikát, kódolást és 3D modellezést tanulnak. A program 2014-ben indult Armath néven, ami angolul „gyökér” jelentést hordoz. Jelenleg Örményországban 650 Armath labor működik az iskolákban.
A kezdeményezést az Örmény Magas Technológiai Vállalkozások Szövetsége (UATE) alapította, amely több mint 200 magas technológiai örmény céget képvisel. „A víziónk az, hogy Örményországot egy technológiai központként lássuk, amely a legmagasabb értékeket nyújtja Örményországnak és a világnak” – mondja Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója. Tágas, nyitott irodájában Jerevánban elmondja, hogy ma már körülbelül 4000 technológiai cég működik Örményországban. Az Armath a szövetség oktatási és munkaerő-fejlesztési programjának része. Karapetyan szerint a program az ország leg sikeresebb köz-public partneri együttműködése. „Tőkét vonunk be a magánszektorból, iskolákba megyünk, és Armath laborokat alapítunk, adományozzuk az eszközöket” – mondja. „A kormány, az oktatási minisztérium évente 2 millió dollár (kb. 1,5 millió font) költségvetést biztosít az edzők fizetésére.” Jelenleg több mint 600 edző és 17,000 aktív diák vesz részt a programban. „Célunk, hogy évente 5000 legtehetségesebb gyerek döntsön úgy, hogy mérnök lesz” – teszi hozzá.
Örményország egy 2,7 millió fős, tengerpart nélküli ország a Dél-Kaukázusban, amely a legkisebb a régióban, és határait a szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal évtizedek óta lezárták a megoldatlan területi viták miatt. A szomszédos országokkal ellentétben Örményországnak nincsenek természeti erőforrásai vagy tengeri kijáratai. Mégis, a szovjet korszak alatt matematikai és számítástechnikai központként működött. 1956-ban megalapították az Örmény Tudományos Kutatóintézetet, és 1960-ra két első generációs számítógépet fejlesztettek ki. Ma az ország örökségét használja fel, hogy a Kaukázus tech-hatalmává váljon, és már elért sikereket is. A Picsart, egy mesterséges intelligencia által működtetett fotó- és videószerkesztő weboldal és alkalmazás 2011-ben indult Örményországban. Ma a céget, amelynek központja Jerevánban és Miamiban található, 1,5 milliárd dollárra értékelik. A Krisp, amely hangfeldolgozó szoftvert készít, és a Service Titan, amely üzleti szoftvereket kínál, szintén örmény sikertörténetek.
Az éves jelentések szerint Örményország a legjobb ország a Kaukázusban a vállalkozások indítására, globálisan pedig a 57. helyen áll. Ez összehasonlítva Grúziával, amely a 70. helyen, és Azerbajdzsánnal, amely a 80. helyen áll. Kulcsfontosságú tényező Örményország technológiai fejlődésének fokozásában a nemzet globális diaszpórája, amelynek körülbelül 75%-a a világ összes örményének és örmény származású emberének él máshol. Ez a világszerte elérhető közösség fontos kapcsolatokat biztosít, különösen az amerikai technológiai iparban. Az Egyesült Államokban mintegy 1,6 millió ember él örmény származással, elsősorban Kaliforniában. Samvel Khachikyan, a SmartGate programigazgatója, aki Kaliforniában és Örményországban is működő kockázati tőkealap vállalatnál dolgozik, elmondja, hogy ha megnézzük az Egyesült Államok 500 legnagyobb cégét, „biztosan találunk legalább egy vagy két örményt” a vezetőségben vagy az egy szinttel alacsonyabb menedzsmentben. Khachikyan kifejti, hogyan segíti a vállalata az örmény vállalkozókat az Egyesült Államokban való működésük kialakításában.
Az örmény induló vállalkozások sokszor először a hazai piacon tesztelik termékeiket. Irina Ghazaryan, a Dr Yan nevű alkalmazás alapítója, amely megváltoztatja az örmények egészségügyi ellátáshoz való hozzáférését, lehetővé téve számukra, hogy könnyebben időpontot foglaljanak orvosokhoz. Ghazaryan korábban termék- és webdesign területen dolgozott, és mivel orvosi családból származik, felismerte a piaci rést. „A betegek nem találták meg a megfelelő orvosokat, az orvosok pedig szenvedtek a végtelen telefonhívásoktól.” Az alkalmazás előfizetéses modellre épül, ahol az orvosok fizetnek a platformon való megjelenésért, és terjeszkedési terveik is vannak. „Havonta legalább 25%-kal növekszünk” – teszi hozzá Ghazaryan. „Örményországban majdnem elérjük a megtérülést, ami erőt ad nekünk, hogy más piacokra, például Üzbegisztánra is terjeszkedjünk.”
Örményország technológiai ökoszisztémája váratlan lökést kapott 2022-ben, miután Oroszország megszállta Ukrajnát. Ezernyi orosz IT szakember hagyta el az országot, és sokan Örményországban telepedtek le. Közben az amerikai chipgyártó óriás, a Nvidia az orosz irodáját Örményországba helyezte át. Vasily, egy orosz IT tanácsadó, aki 2023-ban költözött Örményországba, elmondja, hogy „Örményország volt a legbarátságosabb a Oroszországból érkezők számára, hogy segítsen nekik a költözésben és az alkalmazkod

