
Mikor csökkennek újra a kamatok?
A Bank of England legutóbbi, májusi ülésén 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette az alapkamatot, ezzel már a második kamatcsökkentést hajtották végre 2025-ben. A szakértők arra számítanak, hogy a Bank Monetáris Politikai Bizottsága a közeljövőben további csökkentéseket is bejelenthet. Az alapkamat mértéke közvetlen hatással van a jelzáloghitelek, a hitelkártyák és a megtakarítások kamatára, így több millió ember pénzügyi helyzetére. Az alapkamat megmutatja, mennyibe kerül a pénz kölcsönzése, illetve milyen juttatást kapunk a megtakarításaink után. A Bank of England alapkamatát a többi bank és építőipari társaságok számára alkalmazza, amely befolyásolja, hogy ezek a pénzintézetek mennyi kamatot kérnek az ügyfelektől a hitelek, például a jelzáloghitelek esetében, illetve mennyit fizetnek a megtakarítások után.
A Bank célja, hogy fenntartja a brit inflációt – amely az árak időbeli növekedését jelenti – 2%-on. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank dönthet a kamatok emeléséről, hogy ezzel ösztönözze az embereket a kevesebb költésre, csökkentve ezzel a keresletet az áruk és szolgáltatások iránt, ami korlátozza az árak emelkedését. Ha az infláció eléri vagy megközelíti a kitűzött célt, a Bank dönthet úgy, hogy megtartja a kamatokat, vagy csökkenti azokat, hogy ösztönözze a fogyasztást és a gazdasági növekedést. A kamatok jövőbeli alakulása nehezen előrejelezhető, még középtávon is. A legutóbbi, márciusig terjedő tizenkét hónap inflációs mutató, a CPI, 2,6%-ra csökkent, ami enyhe visszaesés az előző hónaphoz képest. Bár ez messze van az októberben elért 11,1%-os csúcsértéktől, az infláció még mindig meghaladja a 2%-os célt.
A Banknak figyelembe kell vennie az Egyesült Királyság gazdasági helyzetét is, és szoros figyelemmel kíséri a globális gazdaság teljesítményét, amelyet az Egyesült Államok által bevezetett széleskörű vámok okozta káosz sújt. Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója korábban kijelentette, hogy fokozatos és óvatos megközelítést alkalmaz a kamatok csökkentésekor. Az Egyesült Államok vámjainak okozta bizonytalanság azonban azt jelentheti, hogy a brit kamatok a vártnál alacsonyabbra eshetnek, ahogy a Bank igyekszik segíteni a gazdaság fellendítésében. Egyes elemzők úgy vélik, hogy a kamatok akár 3,5%-ra is csökkenhetnek.
A brit háztartások körülbelül egyharmadának van jelzáloghitele, ami az angol lakhatási felmérés adatai alapján állapítható meg. Körülbelül 600 ezer olyan lakástulajdonos van, akinek a hitele „követi” a Bank of England kamatát, így az alapkamat legfrissebb változása azonnali hatással van a havi törlesztőrészleteikre. Átlagosan ezek a havi törlesztések most 29 fonttal olcsóbbak. A jelzáloghitelek túlnyomó többsége azonban fix kamatozású, így a havi kifizetésekre azonnali hatással nincs a kamatváltozás, de a jövőbeli ajánlatokat befolyásolja. A jelzáloghitel kamatok továbbra is sokkal magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében. 2023. május 8-án a két éves fix kamatozású jelzáloghitel átlagos kamata 5,14% volt, míg az ötéves hitelek esetében ez 5,08%-ra tehető. A két éves követő hitel átlagos kamata 5,15% volt. Ez azt jelenti, hogy sok ingatlanvásárlónak és azoknak, akik újra refinanszírozzák jelzáloghitelüket, jelentősen többet kell fizetniük, mint néhány évvel korábban, ha ugyanolyan összeget vettek volna fel.
A hitelkártyák és banki kölcsönök kamataira is hatással van a Bank of England kamatszintje. A hitelezők dönthetnek úgy, hogy csökkentik a saját kamataikat, ha a Bank csökkentései miatt az adósság elérhetőbbé válik. Ugyanakkor ez a folyamat általában lassan zajlik. A Bank alapkamatának csökkenése a megtakarítók által elérhető hozamok csökkenését is jelenti. Azok, akik a megtakarításaik utáni kamatra támaszkodnak a jövedelmük kiegészítésében, különösen érzékenyek a kamatcsökkentésekre. Az Egyesült Királyság az utóbbi években a G7 országcsoport tagjaként az egyik legmagasabb kamatszinttel rendelkezett. Az Európai Központi Bank (ECB) 2024 júniusában kezdte el csökkenteni a legmagasabb, 4%-os kamatát, amely a legnagyobb euróövezeti gazdaságokra vonatkozott. Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve szintén három alkalommal csökkentette a kamatokat 2024 második felében, de azóta tartotta a kamatszintet, legutóbb május 7-én. A kamatcsökkentések iránti nyomás Donald Trump elnök részéről folyamatosan jelen van, aki további csökkentéseket szeretne látni. A két ország bejelentett egy megállapodást a vámok csökkentéséről, amely bár gazdaságilag viszonylag kicsi, de fontos lehet bizonyos szektorok számára. A brit infláció ugyan csökkent, de továbbra is meghaladja a Bank of England 2%-os célját.

